Son uydularımız da uzayda

Globalstar, yeni uydu kümesini oluşturacak uyduların son fırlatımını, olumsuz hava koşulları nedeniyle bir günlük ertelemenin ardından başarıyla gerçekleştirdi.

Dünyanın lider mobil uydu haberleşme servis sağlayıcısı Globalstar, uydu kümesini yenileme çalışmalarında son adımı da bugün (06.02.2013) Türkiye saatiyle 18:03’te attı. Son altı haberleşme uydusunun daha fırlatımları Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssünden başarıyla gerçekleşti.

Fırlatımı, Globalstar Türkiye (Oğulbey) Uydu Yer İstasyonundan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, bürokratlar ve basın mensupları canlı olarak izledi.

Soyuz roketinin ST26 uçuş numarası ile uzaya taşıdığı 6 yeni uydu, 19 Ekim 2010’da ve 13 Temmuz 2011 ve 28 Aralık 2011 tarihlerinde yapılan üç fırlatımla uzaya gönderilen ve kullanılmaya başlanan 18 uyduyla birlikte kullanılacak.

Yeni nesil uydular
Uydu haberleşmesini daha ileri taşıyacak olan bu yeni uydular, güvenli Globalstar uydu haberleşme sistemine ek olarak bas-konuş, multimedya mesajları, çoklu mesaj gönderimi, görüntülü konuşma, coğrafi konum belirleme ve yüksek hızlı internet gibi bazı özellikleri de beraberinde getirecek.

En güvenli haberleşme
Globalstar uydularının kullandığı CDMA teknolojisi halen dünya üzerinden en güvenilir haberleşme protokolü olarak kabul ediliyor. Yasa dışı hiçbir yöntemle havadan dinlenemeyen Globalstar telefonları, bu nedenle askeri birimler, emniyet güçleri ve gizliliğe önem veren kişi kurum ve kuruluşlarca kullanılıyor.