Globalstar Avrasya Tunç Fındık’a sponsor oldu

Türkiye’nin tek mobil uydu operatörü Globalstar Avrasya, Ankaralı dağcı Tunç Fındık’a 2018 yılına kadar tırmanışlarında kullanması için Kişisel Takip ve Güvenlik Cihazı Spot ve uydu telefonu ile sponsor oldu.


Globalstar Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Özçelik, spora ve sporculara her zaman destek olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini belirterek, “Globalstar’ın uydu iletişim ürünleri her şart ve koşulda hayat kurtarıcı ürünlerdir. Açık havada, zor arazi şartlarında çalışanlar, macera sporları iler uğraşanlar, afet durumlarında ve arama kurtarmalarda kullanmak üzere acil yardım birimlerinde bulunması gereken bir çok ürünümüz var. Bunları sadece sporcularımıza değil, gerektiğinde kullanılmak üzere bir çok acil yardım biriminin kullanımına açıyoruz” dedi.

Tek tuşla yardım istenebiliyor
Dağcı Tunç Fındık’ın kullancağı Spot Kişisel Takip ve Güvenlik cihazı ile neler yapabileceğini anlatan Atilla Özçelik, “Tunç Fındık, Spot’la tek tuşa basarak ailesi ya da sevdiklerine iyi olduğunu bildirebilecek, tek tuşa basarak arkadaşlarına koordinat bilgilerini göndererek onlardan yardım isteyebilecek. Hatta acil durumlarda dünyanın neresinde olursa olsun tek tuşa basarak acil yardım birimlerinin kendisine ulaşmasını sağlayabilecek. Bunların dışında Tunç Fındık istediği zaman cihazını izleme konumuna alarak her 10 dakikada bir gönderdiği sinyaller sayesinde internet üzerinden tırmanışlarını adım adım gösterebilecek” dedi.

14x8000 projesi
Yeryüzünde 8000 bin metre yüksekliği aşan sadece 14 dağ bulunduğunu anlatan Tunç Fındık, şöyle konuştu:
“Bu dağlara tırmanmayı başaran bugüne kadar sadece 13 kişi var. Bir dağcının kendi azmi ve iradesiyle savaşı, büyük zorluklarla olan mücadelesi olan bu tırmanışları hedefleyerek tırmanışlarıma başladım. Bu sene Makalau tırmanışını da başarıyla tamamladım. Tırmanışların planlandığı gibi gitmesi durumunda proje 2018 yılında bitecek. Globalstar Avrasya gibi bir iletişim sponsorunun bu projede ve diğer tırmanışlarımda desteğini hissedecek olmam oldukça sevindirici.”

Tunç Fındık kimdir?
1972 yılında Ankara’da doğan Tunç Fındık, doğa sporlarına 1983 yılında başladı. İzcilik ve Kampçılık ile uğraştıktan sonra 1990 yılında mağaracılık ve dağcılığa yöneldi. Çeşitli üniversite klüplerinde eğitmenlik ve kulüp tırmanışlarına liderlik yapan Tunç Fındık, Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 1996 tarihine kadar olan faaliyetlerinde kamp müdürlüğü, eğitmenlik ve teknik danışmanlık görevlerini yürüttü. AKUT Arama Kurtarma Derneği üyesi olan Tunç Fındık, dağcılık ve doğa sporlarıyla ilgili birçok kitabın İngilizce – Türkçe çevirisini yaptı. Ayrıca kendine ait 5 adet kitabı bulunan Tunç Fındık, 40 bin fotoğraflık bir arşivin de sahibi. Türkiye ve yurtdışında 600 kadar dağın zirvesine çıkan Tunç Fındık, özellikle orta/batı Toroslar ve Doğu Karadeniz Kaçkar Dağları’nda 170 kadar yeni rotanın ilk tırmanışlarını gerçekleştirmiş ve birçok kısa geleneksel kısa tırmanış rotasının da ilk çıkışlarını yaptı. Yurtdışında Nepal, Tibet/Çin, Pakistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Fransa ve İsviçre, Bulgaristan, İran, Gürcistan, Arjantin, Tanzanya, Kenya, Rusya Federasyonu ve İskoçya’da çeşitli tırmanışlar gerçekleştirdi.